Przestrzeń do medytacji – stwórz własną!

Twoja przestrzeń nie musi być oddzielnym pokojem do medytacji. Róg wnęka, a nawet dywan może się sprawdzić. Możesz nawet stworzyć go na swoim podwórku lub w ogrodzie.
Idealnie jest mieć przestrzeń, ale pod koniec dnia tak naprawdę liczy się przestrzeń metaforyczna – nasza postawa, nasza świadomość, nasze poczucie motywacji.

Chociaż nie ma konkretnych zasad tworzenia przestrzeni medytacyjnej, te kilka pomysłów jest inspiracją, którą możesz się kierować aby stworzyć swój kącik do medytacji.

Wybierz przestrzeń, w której czujesz się dobrze

Powinnaś tak wybrać miejsce aby przestrzeń była pogodna i spokojna, a nie w środku obszaru o dużym natężeniu ruchu. Praktyka medytacji jest bardzo osobista. Możesz to zrobić wszędzie – nawet w metrze. Ale przestrzeń medytacyjna, którą tworzysz w domu, jest najbardziej zachwycającym miejscem.
Nieład wokół nas sprawi, że poczujemy się bardziej zagraceni w naszych umysłach. Spróbuj zminimalizować czynniki rozpraszające. Upewnij się, że Twój wzrok może paść na czystą powierzchnię, a nie na gazetę, telefon czy komputer.

Uczyń to wygodnym doświadczeniem

Nie musisz przyjmować pozy podobnej do precla. Miej miejsce, w którym możesz wygodnie usiąść. Może to być poduszka, krzesło lub kanapa. Możesz usiąść na łóżku.
Jeśli siedzisz na podłodze, użyj poduszki lub koców, aby podeprzeć biodra wyżej niż kolana. Pomoże to odciążyć kolana i otworzyć biodra. Jeśli korzystasz z krzesła, upewnij się, że masz odpowiednie oparcie lub poduszkę. Medytacja powinna być wygodna.
Naturalne światło jest idealne. Następnie zastanów się, kiedy będziesz medytować i jakie masz osobiste preferencje. Czy przezroczyste zasłony pomogą zmiękczyć i przefiltrować światło? Jeśli w pomieszczeniu jest ciemno lub medytujesz w nocy, czy ściemniacz lub świece pomogą stworzyć odpowiednie środowisko?

Wprowadź naturę do swojej przestrzeni

Badania pokazują, że natura działa kojąco i leczniczo, więc wprowadź jej element do swojej przestrzeni. Warto mieć coś co przypomina nam o zieleni, naturze i ziemi. Z celowego punktu widzenia tworzy uniwersalną równowagę w przestrzeni. Ale włączenie natury do przestrzeni medytacyjnej może być tak proste, jak roślina lub wazon z ciętymi kwiatami.