Kaskada w ogrodzie – jak zrobić?

Jeśli chcemy wprawić wodę w przydomowym oczku wodnym w ruch, świetnym pomysłem będzie zamontowanie kaskady wodnej. Będzie to nie tylko wyglądało świetnie, ale też sprawi, że przebywanie w tej okolicy będzie wyjątkowo relaksujące. Jeśli chcesz stworzyć taki wodospad w swoim ogrodzie, przeczytaj nasz poradnik.

Kaskada w ogrodzie jak zrobić?

Najbardziej korzystną sytuacją będzie ta, w której przy naszym oczku wodnym jest już pagórek, który możemy wykorzystać do stworzenia kaskady. Jeśli jednak nie mamy takiego miejsca, będziemy musieli najpierw go stworzyć na wsypując ziemię i układając kamienie. Do wykonania takiego wodospadu będziemy potrzebować elastycznej folii do oczek wodnych, pod ściółka poliestrowego, skał i małych kamieni ozdobnych. Może się też okazać, że będziemy musieli użyć zaprawy murarskiej, żeby jeszcze lepiej zabezpieczyć całą konstrukcję.

Jak wykonać kaskadę w oczku wodnym?

Musimy przygotować elastyczną rurę, która będzie doprowadzała wodę na szczyt strumienia. Zazwyczaj wystarczy małej średnicy gumowy wąż, ale oczywiście musimy Wszystko dopasować do wielkości naszej kaskady. Będzie nam potrzebna też pompa do oczek wodnych, będzie transportować wodę z oczka wodnego do szczytu kaskady. Świetnie sprawdzi się tu pompa głębinowa, którą umieścimy na dnie oczka wodnego.
Po zakończeniu budowy kaskady wodnej, warto pamiętać o tym, żeby ukryć wszelkie rury i pompę. Warto zasadzić rośliny, które wraz ze wzrostem będą ukrywać wszelkie przewody. Świetnie sprawdzą się tutaj też kamienie jej fragmenty większych skał. Całą konstrukcję warto też podsypać ziemią, żeby była bardziej stabilna. Warto też pamiętać o tym, że pompę oczka wodnego umieszczamy na Kamiennej podstawce, dzięki której nie będzie ona wciągała zanieczyszczeń z dna zbiornika wodnego. Kolejną ważną sprawą jest to, żeby dekoracje zacząć dopiero po tym, jak sprawdzimy czy Wszystko dobrze działa. W ten sposób możemy cieszyć się pięknym oczkiem wodnym, które będzie nam służyć przez długie lata.